Zmiana planu lekcji od poniedziałku 17 - grudnia !
Imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny
Użytkowników on-line: 16 Zalogowanych: 0
Studenci z Ukrainy gościli w „Mechaniku”
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Studenci z Ukrainy gościli w „Mechaniku” 

         W dniach 9 i 15 lutego gościliśmy w naszej szkole studentów I i II roku Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu. Studenci przebywali w Jeleniej Górze w ramach programu „Zimowej Szkoły – Ukraina” ,a celem ich pobytu było doskonalenie umiejętności komunikacyjnych z zakresu języka polskiego.
Nasi goście mieli okazję wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach. 
        Panowie Krzysztof Cichosz i Waldemar Krupa na lekcji pracowni mechatronicznej przedstawili tajniki wiedzy z zakresu projektowania i programowania urządzeń i systemów mechatronicznych. Przybyli byli pod ogromnym wrażeniem wyposażenia i sprzętu na jakim uczą się nasi uczniowie oraz formy i sposobu przekazywania wiedzy przez profesorów.
         Swoich sił w grafice komputerowej i tworzeniu folderów studenci mogli spróbować pod kierunkiem pana Lesława Zdanowicza i uczniów klasy 3b. Ukraińcy wzięli udział w praktycznej lekcji z drukowania cyfrowego i trzeba przyznać, że radzili sobie całkiem dobrze.
         Zajęcia języka polskiego poprowadziła pani Aneta Palińska. Lekcja miała charakter warsztatowy, w czasie której studenci poznawali twórczość współczesnych polskich artystów Zygmunta Miłoszewskiego i Magdaleny Abakanowicz. Punktem wyjścia do dyskusji była interpretacja obrazu „Tłum”. Uczestnicy analizowali dzieło pod kątem społeczno-historycznym Ukrainy. Należy podkreślić duże zaangażowanie i aktywność studentów oraz interesującą formę zajęć zaproponowaną przez panią prof. Palińską.
            Równie sporym zainteresowaniem naszych gości cieszyła się pokazowa lekcja prowadzona przez pana Dariusza Kisielkiewicza w pracowni odnawialnych źródeł energii. Prowadzący dokonał  prezentacji sprzętu i jego działania. Spotkało się to ze sporym zainteresowaniem i ciekawością. Studenci w prosty sposób mogli poznać jak uzyskuje się energię elektryczną w ekologiczny sposób, bez zanieczyszczania środowiska. 
           Kolejnym punktem programu były zajęcia muzyczne przygotowane przez pana Pawła Wrocławskiego. Studenci i ich opiekunowie w miłej atmosferze przy akompaniamencie gitary śpiewali polskie i ukraińskie znane piosenki, m.in. „Hej sokoły”. Zabawa była przednia, każdemu udzielił się wspaniały nastrój i klimat nostalgii.
          Na zakończenie zaprosiliśmy naszych gości do udziału w zajęciach sportowych w hali gimnastycznej. Gry i zabawy poprowadzili Jola brzozowska i Kazimierz Hamowski. Studenci rywalizowali między sobą w meczu piłki nożnej, koszykówki, a także unihokeja. Uczestnicy byli pełni zapału i ich uczestnictwu w zajęciach cały czas towarzyszył uśmiech, sportowy duch współzawodnictwa i naturalna radość z dobrej zabawy.
          Podsumowując należy podkreślić, że wszyscy studenci jak i ich opiekunowie byli pod ogromnym wrażeniem naszej szkoły: jej zaplecza, infrastruktury, wyposażenia, możliwości rozwoju i wyboru kierunku kształcenia, kompetencjami i podejściem nauczycieli oraz co najważniejsze przyjazną atmosferą i klimatem z jakim zostali przyjęci. Pełny obraz ich pobytu oddaje wypowiedź jednego ze studentów Andryija:
„Dziękujemy za wspaniałe chwile, atmosferę, interesujące zajęcia. Tak jak u Was, nie było nigdzie. Wasza szkoła jest najlepsza!”
 
          Za wszelką pomoc dziękuję nauczycielom: Anecie Palińskiej, Joli Brzozowskiej Krzysztofowi Cichoszowi, Waldemarowi Krupie, Pawłowi Wrocławskiemu, Dariuszowi Kisielkiewiczowi, Lesławowi Zdanowiczowi.
 
Kazimierz Hamowski

W obiektywie 
 
 
 
 
 
Prev Grudzień 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Czy w drodze do i ze szkoły zachowujesz zasady bezpieczeństwa

    Pie_chart     More_polls